12 گیاه تصفیه کننده هوا برای اتاق خواب

12 گیاه برای اتاق خوابتان که به بهتر خوابیدنتان کمک می کنند:

هیچ چیزی بدتر از این نیست که تمام شب را در رختخواب تان دست و پا بزنید و سرانجام چند دقیقه قبل از اینکه ساعتتان زنگ بخورد خوابتان ببرد! این نحوه خواب شب می تواند بر روی انرژی شما، بازدهی و اخلاق و تمام ابعاد زندگی شما تاثیر بگذارد.

یکی از راه های مطمئن برای داشتن خواب خوب این است که منزلتان را با گل های زیبا و گیاهان پر کنید. گیاهان نه تنها زیبا هستند و به محیط زندگی شما انرژی می بخشند بلکه علاوه بر آن باعث ایجاد آرامش و تصفیه هوای منزل شما می شوند و این خواص می توانند تضمین کننده یک خواب سالم نیز باشند.

استرس و نگرانی عامل نیمی از موارد بی خوابی می باشند و یکی از راه حل های خوب برای برطرف کردن آنها  این است که منزل و اتاق خوابتان را با انواع گیاهانی که آرام بخش هستند، پر کنید. مطالعات نشان می دهد که حضور در طبیعت به طور قابل توجهی استرس را کاهش می دهد. پس با این اوصاف چرا به سادگی طبیعت را به خانه مان نیاوریم؟

کاهش کیفیت هوا به دلیل آلودگی ها، دودها و انواع قارچ و انگل ها بر تنفس ما تاثیر بسیاری می گذارد و با وجود این عوامل داشتن یک خواب خوب در شب تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد.

خبر خوب اینکه گیاهان مختلفی وجود دارند که می توانند هوای خانه شما را زمانی که شما خوابید تصفیه کنند. ناسا یک مطالعه کلی بر روی این گیاهان انجام داده است که در این مقاله 12 مورد از آنها را بر اساس نقش آنها در تصفیه هوا و ایجاد آرامش برای شما شرح می دهیم:

1- گل یاس :

12 گیاه تصفیه کننده هوا برای اتاق خواب

این گیاه زیبا و خارق العاده اثری آرامش بخش و مسکن بر روی بدن و ذهن شما دارد. مطالعات نشان می دهد که این گیاه باعث کاهش سطح اضطراب شده و تاثیر بسیاری در افزایش کیفیت خواب دارد. و همچنین این مطالعات نشان داد که این گیاه منجر به افزایش هوشیاری و کارایی بالا در طول روز می شود.

این گیاه دارای شکوفه های زیبای صورتی یا عاجی رنگ می باشد که ما پیشنهاد می کنیم آن را در اتاق خوابتان نگهداری کنید.

2- اسطوخودوس :

آیا کسی هست که عطر اسطوخودوس را دوست نداشته باشد؟ این گیاه به عنوان گیاهی که باعث تحریک خواب و کاهش سطح استرس می شود، شناخته شده است. تحقیقات نشان می دهد این گیاه باعث کاهش ریتم قلب ،کاهش فشارخون و کاهش استرس می شود.

یک تحقیق نشان داد رایحه اسطوخودوس میزان گریه و بی تابی کودکان را کاهش می دهد و باعث ایجاد یک خواب عمیق تر می شود و استرس را در مادران و هم در کودکان کاهش می دهد. این خبر خوبی است برای خانم هایی که تازه مادر شده اند !

یک مطالعه نشان داد اسطوخودوس باعث افزایش خواب سبک و کاهش مرحله حرکت سریع چشم در خواب (REM) در ابتدای زمان خواب بانوان می شود البته این مسئله بر روی آقایان تاثیر عکس دارد.

با وجود اینکه در فروشگاه ها محصولات بسیاری با عطر گیاه اسطوخودوس وجود دارد که می توانند به استراحت شما کمک کنند بهتر است که شما طبیعی ترین و موثرترین  آنها را انتخاب کنید – یک گیاه اسطوخودوس طبیعی در نزدیکی محل استراحتتان .

3- گیاه مارپیچی (یا زبان مادر شوهر) :

یکی از گیاهانی که برای افزایش کیفیت هوای درون خانه بیشتر توصیه می شود، گیاه مارپیچی است که مراقبت از آن آسان و راحت بوده و یک امتیاز برای این گیاه می باشد.

اهمیت ویژه این گیاه در این است که در شب درست برعکس دیگر گیاهان به طور همزمان در حالی که اکسیژن تولید می کند دی اکسید کربن را جذب می کند. این مسئله منجر به تصفیه هوا و افزایش کیفیت آن و خواب بهتر می شود.

همچنین گیاهان مارپیچی به عنوان فیلتر و تسویه کننده برخی از سموم موجود در هوای خانه ( فرمالدئید، تری کلر، اتیلن و بنزن) عمل می کند.

4- آلوئه ورا:

12 گیاه تصفیه کننده هوا برای اتاق خواب

این گیاه به عنوان یکی از برترین بهبود دهنده های کیفیت هوا از سوی ناسا معرفی شده است، آلوئه ورا کاملا مشابه گیاه مارپیچی(زبان مادر شوهر) عمل می کند و مانند این گیاه در شب اکسیژن ساطع می کند، و برای یک خواب آرام مناسب است. این گیاه یکی از ساده ترین گیاهان برای رشد و نگهداری می باشد و نیازی به توجه ویژه ای ندارد و آبیاری مکرر نمی خواهد.

این گیاه توسط مصریان لقب ” گیاه جاودانگی ” گرفته است. این گیاه به راحتی تکثیر می شود، بنابراین اگر شما یک گیاه آلوئه ورا خریداری کنید خیلی سریع و آسان می توانید آن را در تمام اتاق های خوابتان قراردهید. همچنین شما می توانید این گیاه را برای داشتن خواب راحت به دوستان و خانواده خود هدیه دهید! این گیاه را در کنار پنجره اتاق خوابتان  نگهداری کنید زیرا به نور زیاد و مستقیم خورشید نیاز دارد.

شما می توانید از ژل آلوئه ورا به عنوان یک درمان موضعی برای بهبود سوختگی، گزش حشرات، پوست خشک و … استفاده کنید. بنابراین شما یک گیاه چند کاره در منزل خواهید داشت.

5- یاسمن :

گل یاسمن با وجود برگ های همیشه سبز و براق و شکوفه های زیبای معطر همیشه یک انتخاب محبوب برای اتاق خواب می باشد. مطالعات نشان می دهد نگهداری این گیاه در اتاق خواب در دستیابی به خوابی مطلوب بسیار موثر است. و شاید بتوان ادعا کرد که این گیاه تاثیری مشابه یک دیازپام دارد و باعث کاهش اضطراب و خواب آلودگی می شود.

با این حال حفظ و نگهداری این گیاه مشکل می باشد و حفظ برگ ها و گلهای لطیف آن نیاز به توجه زیادی دارد. گل یاسمن باید در یک اتاق روشن نگهداری شود، اما نباید در زیر نور مستقیم قرار  بگیرد. اگر شما از بی خوابی و اضطراب رنج می برید به سادگی و با صرف هزینه کم به جای مصرف قرص از این گیاه می توانید استفاده کنید.

6- گیاه عنکبوتی :

12 گیاه تصفیه کننده هوا برای اتاق خواب

این گیاه را نباید با گیاه مارپیچی اشتباه گرفت این گیاه نیز تصفیه کننده قوی هوا می باشد. آزمایشات ناسا نشان می دهد این گیاه  90% از ماده شیمیایی فرمالدئید که سرطان زا می باشد را از هوا پاک می کند. این ماده شیمایی در موادی مانند چسب و همچنین مواد ساخت کیف و کلاه به کار میرود. نگهداری این گیاه در منزل فکر بسیار خوبی می باشد.

این گیاه علاوه بر پاکسازی هوا، دود و بوی نامطبوع را جذب می کند و به حفظ اکسیژن هوا در اتاق خواب کمک می کند و خوابی آرام را برای شما به ارمغان می آورد.

7- سنبل الطیب :

این گیاه به عنوان یک گیاه گلدار همیشگی با گل های صورتی یا سفید معطر که در تابستان شکوفه می کند شناخته شده است.

در قرن 16 از شکوفه های این گیاه به عنوان عطر استفاده می شده است. همچنین از زمان های قدیم از ریشه این گیاه به عنوان چای یا شربت برای رفع بی خوابی (توسط پزشک و فیلسوف معروف رومی جالینوس) استفاده می شده است. تحقیقات جدید نشان داده است که تشخیص جالینوس درست بوده و استنشاق بوی این گیاه برای سریع تر خوابیدن و افزایش کیفیت خواب و حتی چرت زدن بسیار موثر است. این گیاه را در کنار پنجره اتاق خوابتان نگهداری کنید ( در روز به 6 ساعت نور خورشید نیاز دارد) و از شکوفه های آن در آب حمام خود استفاده کنید تا پس از حمام خوابی بهتر داشته باشید.

8- پیچک انگلیسی :

یکی دیگر از گیاهانی که ناسا به عنوان تصفیه کننده برتر هوا معرفی کرده است گیاه پیچک انگلیسی می باشد. این گیاه به سادگی رشد می کند و نیاز زیادی به قرارگرفتن در معرض نور خورشید ندارد.

مطالعات نشان می دهد این گیاه علائم آلرژی یا آسم (که افراد مبتلا به این بیماریها در اکثر موارد مشکلات زیادی در زمان خواب دارند ) را در افراد مبتلا، به میزان قابل توجهی تحت تاثیر قرار داده و کاهش می دهد و بر کیفیت خواب این افراد بسیار موثر است. کالج آمریکایی تخصصی آلرژی و آسم و ایمونولوژی ، طی یک آزمایش در سال 2005 اعلام کرد پیچک انگلیسی 94% از آلاینده های هوا و 78% از تاثیرات قارچ های موجود در هوا را فقط در 12 ساعت از بین برده است! از آنجایی که قارچ های موجود در هوا تاثیرات قابل توجهی بر تنفس دارند این گیاه برای داشتن یک خواب خوب و عمیق بسیار موثر است.

این گیاه همیشه سبز می توانید از یک سبد در داخل ساختمان آویزان کنید تا شاخه های آن بهتر رشد کنند و از آنجایی که این گیاه کمی ترشحات سمی دارد دور از دسترس بچه ها و حیوانات خانگی باشد.

9- برگ‌قاشقی یا گل چمچه‌ای :

12 گیاه تصفیه کننده هوا برای اتاق خواب

این گیاه بسیار زیبا و دل انگیز یکی دیگر از گیاهانی است که ناسا به عنوان تصفیه کننده هوا معرفی کرده است و به فیلتر کردن هوا از وجود ذراتی مانند بنزن، تری کلر، اتیلن، فرمالدئید کمک می کند.

رطوبت ایجاد شده توسط این گلها می تواند تا میزان 5% رطوبت اتاق را افزایش دهد. اما این گیاه میکروب های موجود در هوا که منجر به آلرژی می شود را از بین برده و به کسانی که به خاطر خشکی گلو و حساسیت بینی شبها چندین مرتبه از خواب بیدار می شوند کمک می کند تا خوابی راحت داشته باشند.

یک جای سایه دار (به دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی) و آبیاری هفتگی تمام چیزی است که نگه داری این گیاهان زیبا لازم دارند و این در قبال خواب راحتی که این گیاه برای شما فراهم می کند چیز زیادی نیست.

10- گیاه شامادور یا نخل بامبو :

این گیاه که با نام reed palm نیز شناخته می شود یک تصفیه کننده هوای فوق العاده می باشد .به لطف این گیاه های زیبا، تصفیه کننده های هوای شیمیایی خود را کنار گذاشته و به جای آن تعدادی از این گیاهان را در منزل خود پرورش دهید و با مواد آلاینده و سمی هوای خانه ی خود خداحافظی کنید.

با تعدادی گیاه شامادور نه تنها از هوای تازه منزل لذت خواهید برد بلکه از خوابی فوق العاده در طول شب برخوردار خواهید شد.

با توجه به خواستگاه خارجی آن، این گیاه محیطی گرمسیری را ایجاد می کند و حس گرما را در اتاق شما بوجود می آورد. مراقبت از آن نسبتا آسان می باشد. فقط خاک آن را مرطوب نگه دارید(البته خیس نباشد) و در زیر نور غیر مستقیم خورشید باشد.

11- گل داوودی ( ژربرا) :

این گل روشن و شاد به شما کمک چندانی نمی کند ولی از نظر روحی شما را در وضعیت خوبی قرار می دهد! این گل با رنگ های صورتی، نارنجی، زرد و سفید نه تنها به عنوان یک گیاه خوش آمد گو در ورودی منازل قرار می گیرد بلکه جلوه بسیار زیبایی نیز به خانه شما می بخشد.

آنها نه تنها در طول شب اکسیژن را رها می کنند، بلکه باعث می شوند شما زمانی که خواب هستید راحت تر نفس بکشید، اگر شما از آپنه (خرخر کردن با صدای بلند)یا آلرژی رنج می برید، استفاده از  این گیاه قطعاً به شما توصیه می شود.

یک توصیه مهم به شما که از این گیاه نگهداری می کنید: این گیاه مستعد بیماری قارچی می باشد بنابراین نیاز به توجه ویژه به خصوص در زمینه آبیاری و سطوح نور دارد.

12- پاتوس طلایی :

با برگهایی مرمری رنگ و به شکل قلب، این گیاه از گیاهان استثنایی تصفیه هوا از سوی ناسا معرفی شده است.

کسانی که دارای مشغله زیادی هستند این گیاه پیچک مانند برای آنها بسیار مناسب است. این گیاه نیز فرمالدئید و همچنین مونوکسید کربن و بنزن موجود در هوا را از بین می برد و نه تنها این گیاه به کیفیت خواب شما کمک می کند بلکه شما دیگر در مورد پرورش این گیاه نگرانی نخواهید داشت. چند ساعت از آفتاب صبح و کمی آب به صورت یک بار در هفته ، تمام نیاز این گیاه می باشد.

این گیاه جزء گیاهانی است که برای آویزان کردن در خانه بسیار مناسب می باشد و برای دفاع از خود دارای برگ های سمی می باشد بنابراین دور از دسترس کودکان و حیوانات نگهداری شود.

چند نکته مهم:

زمانی که گیاهی را در خانه خود نگهداری می کنید :

1- همیشه از نظر سمی بودن یا مضر بودن گیاه برای کودکان و حیوانات و مناسب بودن آن برای محیط خانه خود اطمینان حاصل نمایید.

2- به یاد داشته باشید با پاک کردن و به موقع کوتاه کردن برگ ها  و رسیدگی هفتگی به گیاهان، مطمئن شوید که گیاهان وظیفه خود را به درستی انجام می دهند(درست مثل اینکه هر هفته فیلتر و تصفیه کننده هوای خانه را چک می کنید ).

3- یک ترکیب خوب از گیاهانی که هوای خانه شما را تمیز می کنند و باعث ایجاد خوابی بهتر شده و عطر و بوی خوبی دارند را انتخاب کنید.

4- ناسا 15 تا 18 گیاه در خانه ای با اندازه حدود 600 متر مربع برای تصفیه هوا را توصیه می کند که تعدادی از آنها در اتاق خواب قرار می گیرد.

تهیه و ترجمه شده توسط گروه نویسندگان به خرید